WORD PROBLEMS DIVIDING DECIMALS BY WHOLE NUMBERS WORKSHEET

Problem 1 :

Find the missing factor

$6.50 × _______ = $65

Solution

Problem 2 :

Wyatt had $73.85. He wants to divide this amount evenly between himself and four of his friends. How much should each person get ?

Solution

Problem 3 :

If Michelle solved the following problem, what would be the correct answer ?

8.54 ÷ 0.7 = 

Solution

Problem 4 :

Mrs. Phillips bought 1.5 pounds of ground beef from Kroger. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound ?

Solution

Problem 5 :

It took Mr.Phillips 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed ?

Solution

Problem 6 :

How many nickels are in $24.00 ?

Solution

Problem 7 :

Jason spent $20.00 for school lunches. If each lunch of $2.50, how many lunches did he buy ?

Solution

Problem 8 :

Kevin and his three best friends went to a Jacksonville Jaguars game.  The cab ride from the hotel, to the stadium costs $1.85 per person. In addition, the cab ride will ride will cost $1.15 per 0.5 mile. The total distance from the hotel to the stadium is two miles. How much would each person pay if they split the cost evenly ?

Solution

Problem 9 :

The Henry family drove 276.5 miles on the family vacation. They used 7.9 gallons of gas.How many miles per gallon of gas did they get on the trip.

Solution

Problem 10 :

The fifth graders took a trip to the Atlanta Zoo. Eighty - three kids went on the field trip. Adult tickets were free. We had to pay a $5.00 parking fee. Our total bill for entering the park was $586.00. How much was the entrance fee for each child ?

Solution

Problem 11 :

Leroy spent a total of $18.00 on rides at the county fair. Each ride cost $1.50. How many rides did Leroy go on at the fair ?

Solution

Problem 12 :

The meal costs $52.95 for 5 people. Jenna ordered a dessert for $2.50. If Jenna deducts this amount from the total, how much will each of the other people pay for their meal ?

Solution

Problem 13 :

A 12 - pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost ?

Solution

Problem 14 :

Mrs.Henry purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did each gallon cost ?

Solution

Problem 15 :

The five fifth grade teachers and six fourth grade teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs 13.75. If we are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay ?

Solution

Problem 16 :

How long is each side of a square with a perimeter of 12.32 centimeters ?

Solution

Problem 17 :

Jonathan and Anna have to share $20.64 evenly for Fall Festival. How much money will each child receive ?

Solution

Answer Key

1)  10

2) $14.77

3)  12.2.

4) $4.5

5)  8.25.

6)  $24.00.

7) $8

8)   3

9)  35 gallons

10)  $7.

11) 12

12)  $10.09.

13)  0.45

14)   2.48

15)  2.5.

16) 3.08 cm

17)  $10.32.

Recent Articles

  1. Finding Range of Values Inequality Problems

    May 21, 24 08:51 PM

    Finding Range of Values Inequality Problems

    Read More

  2. Solving Two Step Inequality Word Problems

    May 21, 24 08:51 AM

    Solving Two Step Inequality Word Problems

    Read More

  3. Exponential Function Context and Data Modeling

    May 20, 24 10:45 PM

    Exponential Function Context and Data Modeling

    Read More