Problem 1 :
Find the missing factor
$6.50 × _______ = $65
Problem 2 :
Wyatt had $73.85. He wants to divide this amount evenly between himself and four of his friends. How much should each person get ?
Problem 3 :
If Michelle solved the following problem, what would be the correct answer ?
8.54 ÷ 0.7 =
Problem 4 :
Mrs. Phillips bought 1.5 pounds of ground beef from Kroger. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound ?
Problem 5 :
It took Mr.Phillips 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed ?
Problem 6 :
How many nickels are in $24.00 ?
Problem 7 :
Jason spent $20.00 for school lunches. If each lunch of $2.50, how many lunches did he buy ?
Problem 8 :
Kevin and his three best friends went to a Jacksonville Jaguars game. The cab ride from the hotel, to the stadium costs $1.85 per person. In addition, the cab ride will ride will cost $1.15 per 0.5 mile. The total distance from the hotel to the stadium is two miles. How much would each person pay if they split the cost evenly ?
Problem 9 :
The Henry family drove 276.5 miles on the family vacation. They used 7.9 gallons of gas.How many miles per gallon of gas did they get on the trip.
Problem 10 :
The fifth graders took a trip to the Atlanta Zoo. Eighty - three kids went on the field trip. Adult tickets were free. We had to pay a $5.00 parking fee. Our total bill for entering the park was $586.00. How much was the entrance fee for each child ?
Problem 11 :
Leroy spent a total of $18.00 on rides at the county fair. Each ride cost $1.50. How many rides did Leroy go on at the fair ?
Problem 12 :
The meal costs $52.95 for 5 people. Jenna ordered a dessert for $2.50. If Jenna deducts this amount from the total, how much will each of the other people pay for their meal ?
Problem 13 :
A 12 - pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost ?
Problem 14 :
Mrs.Henry purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did each gallon cost ?
Problem 15 :
The five fifth grade teachers and six fourth grade teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs 13.75. If we are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay ?
Problem 16 :
How long is each side of a square with a perimeter of 12.32 centimeters ?
Problem 17 :
Jonathan and Anna have to share $20.64 evenly for Fall Festival. How much money will each child receive ?
1) 10 2) $14.77 3) 12.2. 4) $4.5 5) 8.25. 6) $24.00. 7) $8 8) 3 |
9) 35 gallons 10) $7. 11) 12 12) $10.09. 13) 0.45 14) 2.48 15) 2.5. 16) 3.08 cm 17) $10.32. |
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM