Problem 1 :
Find the missing factor
$6.50 × _______ = $65
Solution :
By observing the answer, it is clear that the decimal is move one digit forward.
$6.50 × $10= $65
So, the missing factor is 10.
Problem 2 :
Wyatt had $73.85. He wants to divide this amount evenly between himself and four of his friends. How much should each person get ?
Solution :
Total money = $73.85
Total person = 5
= 73.85 ÷ 5
= $14.77
So, each person get the money is $14.77.
Problem 3 :
If Michelle solved the following problem, what would be the correct answer ?
8.54 ÷ 0.7 =
Solution :
8.54 ÷ 0.7 = 12.2
So, the correct answer is 12.2.
Problem 4 :
Mrs. Phillips bought 1.5 pounds of ground beef from Kroger. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound ?
Solution :
Mrs. Phillips bought 1.5 pounds.
She paid a total amount = $6.75
= 6.75/1.5
= 4.5
One pound of ground beef costs $4.5.
Problem 5 :
It took Mr.Phillips 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed ?
Solution :
Time = 1.6 hours
Distance = 13.2 miles
Speed = Distance/time
= 13.2/1.6
= 8.25
So, average speed is 8.25.
Problem 6 :
How many nickels are in $24.00 ?
Solution :
1 dollars is equals to 20 nickels.
24 dollars = 24 × 20
= 480
24 dollars is equals to 480 nickels.
There are 480 nickels in $24.00.
Problem 7 :
Jason spent $20.00 for school lunches. If each lunch of $2.50, how many lunches did he buy ?
Solution :
Jason spent the money = $20.00
If each lunch cost = $2.50.
Number of lunches = $20.00/$2.50
= $8
Jason bought 8 lunches.
Problem 8 :
Kevin and his three best friends went to a Jacksonville Jaguars game. The cab ride from the hotel, to the stadium costs $1.85 per person. In addition, the cab ride will ride will cost $1.15 per 0.5 mile. The total distance from the hotel to the stadium is two miles. How much would each person pay if they split the cost evenly ?
Solution :
Number of friends = 4
Stadium costs = $1.85 per person
The cab ride will ride will cost $1.15 per 0.5 mile.
Total distance from the hotel to the stadium = 2 miles
= $1.85 + $1.15
= $3
So, each person pay if they split the cost evenly is 3.
Problem 9 :
The Henry family drove 276.5 miles on the family vacation. They used 7.9 gallons of gas.How many miles per gallon of gas did they get on the trip.
Solution :
Distance = 276.5 miles
Time = 7.9 gallons
Speed = Distance/time
= 276.5/7.9
= 35 gallons
35 gallon of gas did they get on the trip.
Problem 10 :
The fifth graders took a trip to the Atlanta Zoo. Eighty - three kids went on the field trip. Adult tickets were free.We had to pay a $5.00 parking fee. Our total bill for entering the park was $586.00. How much was the entrance fee for each child ?
Solution :
Eighty - three kids went on the field trip.
Parking fees = $5.00
Entrance fees = $586.00
586 - 5 = 581
= 581/83
= 7
So, the entrance fee for each child is $7.
Problem 11 :
Leroy spent a total of $18.00 on rides at the county fair. Each ride cost $1.50. How many rides did Leroy go on at the fair ?
Solution :
Total cost = $18.00
Each ride cost = $1.50
= 18/1.5
= 12
So, 12 rides did Leroy go on at the fair.
Problem 12 :
The meal costs $52.95 for 5 people.Jenna ordered a dessert for $2.50. If Jenna deducts this amount from the total, how much will each of the other people pay for their meal ?
Solution :
Meal costs = $52.95
Number of people = 5
Jenna ordered a dessert for $2.50
Jenna deducts this amount from the total = $52.95 - $2.50
= $50.45
= 50.45/5
= 10.09
So, the other people pay for their meal is $10.09.
Problem 13 :
A 12 - pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost ?
Solution :
Number of pack =12
Cokes costs = $5.40
= 5.40/12
= 0.45
Each Coke cost is 0.45.
Problem 14 :
Mrs.Henry purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did each gallon cost ?
Solution :
Mrs.Henry purchased 14 gallons of gas for $34.72.
= 34.72/14
= 2.48
Each gallon cost is 2.48.
Problem 15 :
The five fifth grade teachers and six fourth grade teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs 13.75. If we are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay ?
Solution :
Fifth grade teachers = 5
Fourth grade teachers = 6
Total teachers = 5 + 6 = 11
Number of pizzas = 2
Each pizza costs = $13.75
Total cost = 2 × 13.75
= 27.5
Split the cost evenly = 27.5/11
= 2.5
So, each person need to pay is 2.5.
Problem 16 :
How long is each side of a square with a perimeter of 12.32 centimeters ?
Solution :
A square has 4 equal sides.
Perimeter of a square = 4 × side
12.32 = 4 × side
side = 12.32/4
= 3.08
So, length of the each side is 3.08 cm.
Problem 17 :
Jonathan and Anna have to share $20.64 evenly for Fall Festival. How much money will each child receive ?
Solution :
Total members = 2
Share amount = $20.64
= 20.64/2
= 10.32
Each child receive the money is $10.32.
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM