DECIMAL WORD PROBLEMS WORKSHEET

Problem 1 :

Benjamin fills his car with 50 liters of petrol. How much does it cost him if petrol is selling at 94.6 cents per liter?

Solution

Problem 2 :

Potting mix sells at $3.80 per kg. How much would a 3.5 kg bag of potting mix cost?

Solution

Problem 3 :

The sweet shop sells licorice at $9.40 per kg. How much would 250 g of licorice cost?

Solution

Problem 4 :

The cost of electricity is 43.4 cents per kilowatt for each hour. What would:

i)  500 kilowatts of electricity cost for one hour

ii)  It cost to burn a 60 watt globe for 10 hours?

Solution

Problem 5 :

At a milk processing factory, cartons are filled from large refrigerated tanks that each hold 8400 liters. How many 600 ml cartons can be filled from one tank?

Solution

Problem 6 :

A large mixer at a bakery holds 0.75 tones of dough. How many bread rolls, each of mass 150 g, can be made from the dough in the mixer?

Solution

Problem 7 :

How many dozen bottles of wine can be filled from a 9000 liter fermentation tank if each bottle holds 750 mL?

Solution

Problem 8 :

A trophy store wishes to make brass medallions, each of mass 17.5 g, from 140 kg of brass. How many medallions can be made?

Solution

Answer Key

1) $47.30

2) 13.3 kg

3) $2.35

4) i) $217  ii) 0.26

5) 14000 cartons

6) 5000 bread rolls

7) 1000 dozen bottles

8)  8000 medallions

Problem 1 :

Brenda got $40 from the ATM. She spent $15.11 on a pair of earrings. How much money did she have left?

Solution

Problem 2 :

Roberto’s restaurant bill was $20.45 for the entrée and $3.15 for the drink. He left a $4.40 tip. How much did Roberto spend? 

Solution

Problem 3 :

Leo took part in a diet program. He weighed 190 pounds at the start of the program. During the first week, he lost 4.3 pounds. During the second week, he had lost 2.8 pounds. The third week, he gained 0.7 pounds. The fourth week, he lost 1.9 pounds. What did Leo weigh at the end of the fourth week?

Solution

Problem 4 :

Arianna spends $4.50 per day on subway fare. Last week she rode the subway 6 days. How much did she spend for the subway fares?

Solution

Problem 5 :

Alan got his first paycheck from his new job. He worked 30 hours and earned $382.50. How much does he earn per hour?

Solution

Problem 6 :

Jeannette and her friends love to order mud pie at their favorite restaurant. They always share just one piece of pie among themselves. With tax and tip, the total cost is $6.00. How much does each girl pay if the total number sharing the mud pie is

(a)  2?      (b)  3?     (c)  4?     (d)  5?       (e)  6?

Solution

Problem 7 :

Jasmine wants to have her birthday party at the local ice skating rink. It will cost $8.25 per child and $12.95 per adult. What will the total cost be for 12 children and 3 adults?

Solution

Problem 8 :

Annie has two jobs. She gets paid $14.04 per hour for tutoring at City College and $8.75 per hour at a coffee shop. Last week she tutored for 8 hours and worked at the coffee shop for 15 hours.

a) How much did she earn?

b) If she had worked all 23 hours as a tutor instead of working both jobs, how much more would she have earned?

Solution

Answer Key

1)  $24.89

2)  $28

3) 180.3 pounds

4)  $27

5)  $12.75

6)  $3, $2, $1.5, $1.2, $1

7)  137.85

8)  a) $232.32, b) $322.92

Recent Articles

  1. Factoring Exponential Expression Using Algebraic Identities Worksheet

    Mar 14, 24 10:44 PM

    Factoring Exponential Expression Using Algebraic Identities Worksheet

    Read More

  2. Positive and Negative Numbers Connecting in Real Life Worksheet

    Mar 14, 24 10:12 AM

    Positive and Negative Numbers Connecting in Real Life Worksheet

    Read More

  3. Positive and Negative Numbers Connecting in Real Life

    Mar 14, 24 09:52 AM

    Positive and Negative Numbers Connecting in Real Life

    Read More