Problem 1 :
Sally earned $404 per week for 7 months of the year. Estimate the total amount of money she earned.
Solution:
Sally's earning per week = $404
1 month = 4 weeks
7 months = 28 weeks
= 28 (404)
= $11312
So, total amount of money she earned is $11312.
Problem 2 :
If a baker sells 24 dozen rolls at 15 cents each, how much money does he receive?
Solution:
1 dozen = 12
Number of rolls = 24 (12)
= 288
Cost of 1 roll = $0.15
Total cost = 288 (0.15)
= 43.2
So, the amount he receives $43.2.
Problem 3 :
A women has $255 in her purse. She given $35 to each of her five children. How much money does she have left?
Solution:
Amount in her purse = $255
Number of children she has = 5
Amount has given for 5 children = 5 (255)
Amount left over = 255 - (5 × 35)
= 255 - 175
= $80
Problem 4 :
2/3 of an amount of money is $519.
Find:
a. 1/3 of money
b. the whole amount
Solution:
a)
Let x be the original amount.
2/3 of x = 519 ---(1)
Dividing by 2, we get
1/3 of an amount of money = 519/2
= $ 259.5
b) 2/3 of x = 519 ---(1)
Multiplying by (3/2) on both sides.
x = 519 (3/2)
= $778.5
Problem 5 :
2/11 of Jo's weekly earnings are paid as income tax. She has $666 remaining after tax. What is her total weekly pay?
Solution:
Let x be Jo's weekly income.
2/11 of his earning are paid as income.
Remaining amount = 666
So, Jo's weekly earning is $814.
Problem 6 :
Jamil spent 1/4 of his weekly salary on rent, 1/5 on food, and 1/6 on clothing and entertainment. The remaining money was banked.
a. What fraction of Jamil's money was banked?
b. If the banked $138.00, what is his weekly salary?
c. How much did Jamil spend on food?
Solution:
Let x be his salary.
a)
b)
His salary is $360.
c)
Problem 7 :
Ken spent 1/4 of his money on Monday and 2/5 of it on Tuesday. What fraction of his money remains?
Solution:
So,7/20 of his money remains.
Problem 8 :
In order to bake cakes for the school fair, I buy 180 kg of flour at $0.84 per kg and 25 kg of sugar at $1.17 per kg. How much money have I spent?
Solution:
1 kg flour = $0.84
180 kg of flour = 180 (0.84)
= $151.2
1 kg of sugar = $1.17
25 kg of sugar = 25 (1.17)
= $29.25
Total spent for money = $151.2 + $29.25
= $180.45
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM