USING SUITABLE REARRANGEMENT AND FIND THE SUM OF INTEGERS

Two numbers that add together are called complements.

  • 12 and 8 are complements to 20 because 12 + 8 = 20
  • 35 and 65 are complements to 100 because 35 + 65 = 100

Like this, we can get many combinations.

Problem 1 :

31 + 32 + 33 + 34 + 35 + 65 + 66 + 67 + 68 + 69

Solution :

31 + 32 + 33 + 34 + 35 + 65 + 66 + 67 + 68 + 69

By observing the given integers, we can find complements.

= (31 + 69) + (32 + 68) + (33 + 67) + (34 + 66) + (35 + 65)

= 100 + 100 + 100 + 100 + 100

= 500

Problem 2 :

1 + 2 + 3 + 4 + 996 + 997 + 998 + 999

Solution :

= 1 + 2 + 3 + 4 + 996 + 997 + 998 + 999

= (1 + 999) + (2 + 998) + (3 + 997) + (4 + 996)

= 1000 + 1000 + 1000 + 1000

= 4000

Problem 3 :

12 + 14 + 16 + 18 + 20 + 80 + 82 + 84 + 86 + 88

Solution :

= 12 + 14 + 16 + 18 + 20 + 80 + 82 + 84 + 86 + 88

= (12 + 88) + (14 + 86) + (16 + 84) + (18 + 82) + (20 + 80)

= 100 + 100 + 100 + 100 + 100

= 500

Problem 4 :

8 + 259 + 92

Solution :

= 8 + 259 + 92

= (8 + 92) + 259

= 100 + 259

= 359

Problem 5 :

137 + 269 + 63

Solution :

= 137 + 269 + 63

= (137 + 63) + 269

= 200 + 269

= 469

Problem 6 :

987 + 241 + 159

Solution :

= 987 + 241 + 159

= 987 + 200 + 41 + 100 + 59

= 987 + (200 + 100) + (41 + 59)

= 987 + 300 + 100

= 900 + 87 + 300 + 100

= (900 + 100) + 300 + 87

= 1000 + 300 + 87

= 1387

Problem 7 :

163 + 979 + 21

Solution :

= 163 + 979 + 21

= 100 + 63 + 900 + (79 + 21)

= (100 + 900) + 63 + (79 + 21)

= 1000 + 100 + 63

= 1163

Problem 8 :

567 + 167 + 33

Solution :

= 567 + 167 + 33

= 500 + 67 + 100 + 67 + 33

= (500 + 100) + 67 + (67 + 33)

= 600 + 100 + 67

= 700 + 67

= 767

Problem 9 :

364 + 779 + 636

Solution :

= 364 + 779 + 636

= (300 + 64) + (700 + 79) + (600 + 36)

= (300 + 700 + 600) + (64 + 36 + 79)

= 1600 + 179

= 1779

Problem 10 :

978 + 777 + 22

Solution :

=  978 + 777 + 22

= 900 + (78 + 22) + 777

= 900 + 100 + 777

= 1000 + 777

= 1777

Problem 11 :

99 + 899 + 1901

Solution :

= 99 + 899 + 1901

= 99 + 800 + 99 + 1900 + 1

= 1900 + (99 + 1) + 99 + 800

= 1900 + 100 + 99 + 800

= 2000 + 800 + 99

= 2800 + 99

= 2899

Problem 12 :

89 + 75 + 25 + 11

Solution :

= 89 + 75 + 25 + 11

= (89 + 11) + (75 + 25)

= 100 + 100

= 200

Recent Articles

  1. Finding Range of Values Inequality Problems

    May 21, 24 08:51 PM

    Finding Range of Values Inequality Problems

    Read More

  2. Solving Two Step Inequality Word Problems

    May 21, 24 08:51 AM

    Solving Two Step Inequality Word Problems

    Read More

  3. Exponential Function Context and Data Modeling

    May 20, 24 10:45 PM

    Exponential Function Context and Data Modeling

    Read More