Commutative property of addition :
a + b = b + a
Commutative property of multiplication :
a x b = b x a
Associative property of addition :
a + (b + c) = (a + b) + c
Associative property of multiplication :
a x (b x c) = (a x b) x c
Reflexive property :
x = x
Zero property of addition :
0 + a = a + 0 = a
Zero property of multiplication :
0 x a = a x 0 = 0
Additive inverse :
-a + a = 0
Multiplicative inverse :
a x 1/a = 1
Using the properties of real numbers to help and simplify each expression.
Problem 1 :
(19 + 15) + 5
Solution :
Here three quantities are involved 19, 15 and 5. Using associative property of addition,
(a + b) + c = a + (b + c)
Here a = 19, b = 15 and c = 5
(19 + 15) + 5 = 19 + (15 + 5)
Grouping 15 and 5, we get 20
= 19 + 20
= 39
Problem 2 :
-3 + (23 + 48)
Solution :
a = -3, b = 23 and c = 48
Here three quantities are involved. Using associative property of addition,
a + (b + c) = (a + b) + c
-3 + (23 + 48) = (-3 + 23) + 48
= 20 + 48
= 68
Problem 3 :
$9.50 + $11.49 + $0.50
Solution :
a = $9.50, b = $11.49 and c = $0.50
a + (b + c) = (a + b) + c
= ($9.50 + $0.50) + $11.49
= $10 + $11.49
= $21.49
Problem 4 :
(9 ⋅ 25) ⋅ 4
Solution :
Here three quantities are involved and the operations multiplication is used. So, using associative property of multiplication, we can simplify.
= (9 ⋅ 25) ⋅ 4
= 9 ⋅ (25 ⋅ 4)
= 9 ⋅100
= 900
Problem 5 :
(-0.50 + 9.89) + 0.50
Solution :
Here three quantities are involved and the operation multiplication is used. Using associative property of addition, we get
= (-0.50 + 9.89) + 0.50
= -0.50 + 9.89 + 0.50
= 9.89
Problem 6 :
6 x 8 x 5
Solution :
Here a = 6, b = 8 and c = 5
Using associative property of multiplication, we get
= 6 x 8 x 5
= 6 x (8 x 5)
= 6 x 40
= 240
Problem 7 :
Sparky went shopping at Wally World and bought a pair of socks for $2.50, a pair of jeans for $14.95, and some shoes for $12.50. How much did Sparky spend during his shopping spree?
Solution :
Cost of pair of socks = $2.50
Cost of pair of jeans = $14.95
Cost of pair of shoes = $12.50
Amount that she spent = 2.50 + 14.95 + 12.50
= 2.50 + 12.50 + 14.95
= 15 + 14.95
= 29.95
Amount she spent is $29.95
Using mental math to simplify each expression.
Problem 8 :
(98 + 3) + 2
Solution :
(98 + 3) + 2
Here by grouping 98 and 2, we will get a rounded figure.
= 98 + 2 + 3
= 100 + 3
= 103
Problem 9 :
(20 ⋅ 16) ⋅ 5
Solution :
(20 ⋅ 16) ⋅ 5
Multiplying 20 and 5, we will get the rounded figure.
= (20 ⋅ 5) ⋅ 16
= 100 ⋅ 16
= 1600
Problem 10 :
Suppose you buy snacks costing $0.45, $0.65 and $1.55. Using mental math to find cost of these snacks.
Solution :
Cost of snacks are 0.45, 0.65 and 1.55
= 0.45 + 0.65 + 1.55
= 0.45 + 1.55 + 0.65
= 2 + 0.65
= 2.65
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM