RATIO AND RATES WORKSHEET

Problem 1 :

The ratio between the number of Anita's cousins and the number of Juan's cousins is 5:8. If Anita has 15 cousins, how many does Juan have?

A) 5       B) 8      C) 24     D) 40

Solution

Problem 2 :

Allison sells apples at the market. On a given day, the ratio of red delicious to Macintoshes to granny smiths sold is 4:3:2. If her truck can carry 180 bushels of apples, how many bushels of granny smiths should she include? 

A) 90          B) 80           C) 60            D) 40

Solution

Problem 3 :

The cost of a luxury car compared to a mid-size family car is in the ratio 3:2. The cost of the mid-size family car to an economy car is 2:1. What is the ratio between the cost of a luxury car and the cost of an economy car?

A)  2:1    B) 3:1    C) 5:1      D) 6:1

Solution

Problem 4 :

If the Banded Peak school bus travels 2531 km in 26 hours, what unit rate correctly identifies their speed? 

A) 97.3km/h   B) 2531km/26 h   C) 97 km/h   D) 98 km/h

Solution

Problem 5 :

It costs $3.99 for 25 fl.oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?                Solution

Problem 6 :

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?                   Solution

Problem 7 :

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?               Solution

Problem 8 :

The greatest ratio among the ratios 2 : 3, 5 : 8 and 40 : 25 is

A) 2 : 3     B) 5 : 8     C) 40 : 25     D) all are equal

Solution

Problem 9 :

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.                 Solution

Problem10 :

You score 84 points in six games. How much do you score per game?                    Solution

Answers

1)  24 cousin

2) 40

3) 3 : 1

4)  2531km/26 h

5) $6.99 for 90 fl. oz 

6) 16 oz package

7) 48 feet 

8) 40 : 25

9) 6 gallons

10) 16 points.

Recent Articles

  1. Finding Range of Values Inequality Problems

    May 21, 24 08:51 PM

    Finding Range of Values Inequality Problems

    Read More

  2. Solving Two Step Inequality Word Problems

    May 21, 24 08:51 AM

    Solving Two Step Inequality Word Problems

    Read More

  3. Exponential Function Context and Data Modeling

    May 20, 24 10:45 PM

    Exponential Function Context and Data Modeling

    Read More