Problem 1 :
The ratio between the number of Anita's cousins and the number of Juan's cousins is 5:8. If Anita has 15 cousins, how many does Juan have?
A) 5 B) 8 C) 24 D) 40
Problem 2 :
Allison sells apples at the market. On a given day, the ratio of red delicious to Macintoshes to granny smiths sold is 4:3:2. If her truck can carry 180 bushels of apples, how many bushels of granny smiths should she include?
A) 90 B) 80 C) 60 D) 40
Problem 3 :
The cost of a luxury car compared to a mid-size family car is in the ratio 3:2. The cost of the mid-size family car to an economy car is 2:1. What is the ratio between the cost of a luxury car and the cost of an economy car?
A) 2:1 B) 3:1 C) 5:1 D) 6:1
Problem 4 :
If the Banded Peak school bus travels 2531 km in 26 hours, what unit rate correctly identifies their speed?
A) 97.3km/h B) 2531km/26 h C) 97 km/h D) 98 km/h
Problem 5 :
It costs $3.99 for 25 fl.oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy? Solution
Problem 6 :
A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal? Solution
Problem 7 :
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second? Solution
Problem 8 :
The greatest ratio among the ratios 2 : 3, 5 : 8 and 40 : 25 is
A) 2 : 3 B) 5 : 8 C) 40 : 25 D) all are equal
Problem 9 :
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate. Solution
Problem10 :
You score 84 points in six games. How much do you score per game? Solution
1) 24 cousin 2) 40 3) 3 : 1 4) 2531km/26 h 5) $6.99 for 90 fl. oz |
6) 16 oz package 7) 48 feet 8) 40 : 25 9) 6 gallons 10) 16 points. |
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM