MULTIPLYING DECIMALS WORD PROBLEMS WORKSHEET

Problem 1 :

Find the cost of 72 books at $5.75 each.

mul-of-decimal-word-problemsq-1

Solution

Problem 2 :

Find the cost of 8.6 m of plastic sheeting at $4.62 per meter.

Solution

Problem 3 :

In order to bake cakes for the school fair, I buy 180 kg of flour at $0.84 per kg and 25 kg of sugar at $1.17 per kg. How much money have I spent ?

Solution

Problem 4 :

I load 450 bags of salt onto my lorry, each having mass 0.15 kg. Find the total mass of all bags.

Solution

Problem 5 :

House bricks have a mass of 4.3 kg each and I buy 2500 of them to build a wall around my courtyard.

a. Find the total mass of the bricks.

b. If my truck can carry only 2 tonnes at a time, how many truck loads are necessary to transport the bricks ?

mul-of-decimal-word-problemsq-3

Solution

Answer Key

1)  $414

2)  39.732 m

3)  $180.45.

4)  67.5

5)  a)  10750 kg  b)  21500000

Find :

a)  38 x 10

b)  9 x 100

c)  3.2 x 10

d)  0.8 x 10

e)  0.71 x 100

f)  2.8 x 100

g)  0.6 x 100

h)  0.83 x 100

i) 1.89 x 104

j)  0.053 x 103

k) 0.0583 x 1000

l) 0.187x100000

Solution

Answer Key

a)  380

b)  900

c)  32

d)  8

e)  71

f)  280

g)  60

h)  83

i) 18900

j)  53

k) 58.3

l) 18700

Problem 1 :

Brenda got $40 from the ATM. She spent $15.11 on a pair of earrings. How much money did she have left?

Solution

Problem 2 :

Roberto’s restaurant bill was $20.45 for the entrée and $3.15 for the drink. He left a $4.40 tip. How much did Roberto spend? 

Solution

Problem 3 :

Leo took part in a diet program. He weighed 190 pounds at the start of the program. During the first week, he lost 4.3 pounds. During the second week, he had lost 2.8 pounds. The third week, he gained 0.7 pounds. The fourth week, he lost 1.9 pounds. What did Leo weigh at the end of the fourth week?

Solution

Problem 4 :

Arianna spends $4.50 per day on subway fare. Last week she rode the subway 6 days. How much did she spend for the subway fares?

Solution

Problem 5 :

Alan got his first paycheck from his new job. He worked 30 hours and earned $382.50. How much does he earn per hour?

Solution

Problem 6 :

Jeannette and her friends love to order mud pie at their favorite restaurant. They always share just one piece of pie among themselves. With tax and tip, the total cost is $6.00. How much does each girl pay if the total number sharing the mud pie is

(a)  2?      (b)  3?     (c)  4?     (d)  5?       (e)  6?

Solution

Problem 7 :

Jasmine wants to have her birthday party at the local ice skating rink. It will cost $8.25 per child and $12.95 per adult. What will the total cost be for 12 children and 3 adults?

Solution

Problem 8 :

Annie has two jobs. She gets paid $14.04 per hour for tutoring at City College and $8.75 per hour at a coffee shop. Last week she tutored for 8 hours and worked at the coffee shop for 15 hours.

a) How much did she earn?

b) If she had worked all 23 hours as a tutor instead of working both jobs, how much more would she have earned?

Solution

Answer Key

1)  So, she left with $24.89.

2)  he has spent $28

3)  180.3 pounds

4)  she is spending $27.

5)  his earning per hour is $12.75

6)  $3, $2, $1.5, $1.2, $1

7)  137.85

8)  a) $232.32  b)  $322.92

Recent Articles

  1. Finding Range of Values Inequality Problems

    May 21, 24 08:51 PM

    Finding Range of Values Inequality Problems

    Read More

  2. Solving Two Step Inequality Word Problems

    May 21, 24 08:51 AM

    Solving Two Step Inequality Word Problems

    Read More

  3. Exponential Function Context and Data Modeling

    May 20, 24 10:45 PM

    Exponential Function Context and Data Modeling

    Read More