Problem 1 :
Find the cost of 72 books at $5.75 each.
Solution :
The cost of each book is $5.75
The cost of 72 book = 72 × 5.75
= $414
Problem 2 :
Find the cost of 8.6 m of plastic sheeting at $4.62 per meter.
Solution :
The cost of plastic sheet = $4.62 per meter
The cost of 8.6 m = 8.6 × 4.62
= 39.732 m
Problem 3 :
In order to bake cakes for the school fair, I buy 180 kg of flour at $0.84 per kg and 25 kg of sugar at $1.17 per kg. How much money have I spent ?
Solution :
Cost of 1 kg flour = $0.84
Quantity of flour i buy = 180 kg
= 180 × 0.84
= 151.2
Quantity of sugar = 25 kg
Cost per kg = 1.17
= 25 × 1.17
= 29.25
I spent the money = 151.2 + 29.25
= $180.45
So, i spent the money is $180.45.
Problem 4 :
I load 450 bags of salt onto my lorry, each having mass 0.15 kg. Find the total mass of all bags.
Solution :
I load 450 bags of salt onto my lorry.
Each having mass = 0.15 kg
The total mass of all bags = 450 × 0.15
= 67.5
So, the total mass of all bags is 67.5.
Problem 5 :
House bricks have a mass of 4.3 kg each and I buy 2500 of them to build a wall around my courtyard.
a. Find the total mass of the bricks.
b. If my truck can carry only 2 tonnes at a time, how many truck loads are necessary to transport the bricks ?
Solution :
Mass of house bricks = 4.3 kg
I buy 2500 of them to build a wall around my courtyard.
a. The total mass of the bricks = 4.3 × 2500
= 10750 kg
So, total mass of the bricks is 10750 kg.
b. If my truck can carry only 2 tones at a time.
Total mass of the bricks is 10750 kg
2 tones = 2000 kg
= 2000 × 10750
= 21500000
21500000 truck loads are necessary to transport the bricks.
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM