# DETERMINING GROSS PAY FROM ELAPSED TIME

Determine the gross pay in each word problem.

Problem 1 :

Brent started painting the house at 8:30 a.m. He finished for the day at 4:00 p.m. He earned \$7.50 per hour.

Solution :

He started working at 8.30 am

8:30 am to 9:30 am = 1 hour

9:30 am to 10:30 am = 1 hour

10:30 am to 12:30 pm = 2 hours

12:30 pm to 1:30 pm = 1 hour

1:30 pm to 3:30 pm = 2 hours

3:30 pm to 4:00 pm = 30 minutes

Total number of hours he is working

= 1 + 1 + 2 + 1 + 2 + 30 minutes

= 7 hours 30 minutes

= 7.5 hours

His earning for 1 hour = 7.50

Total earning for 7.5 hours = 7.50 x 7.50

= \$56.25

Problem 2 :

Walter took 3 hours 45 minutes to fix the engine problems of the car brought into his auto repair shop. He earned \$36 per hour.

Solution :

Total number of hours Walter is taking = 3 hours 45 minutes

Converting minutes into fraction,

1 hour = 60 minutes

1 minute = 1/60 hour

45 minutes = 45/60 hour

45 minutes = 3/4 hour ==> 0.75

He is working 3.75 hours. To calculate his total earning, we have to multiply the number of working by the charge he is getting per hour.

= 3.75 x 36

= \$135

So, his total earning is \$135.

Problem 3 :

Roger works at the Lincoln Savings and Loan. He starts his work day at 8:45 a.m. and finishes working at 5:30 p.m. He gets paid \$12.50 per hour.

Solution :

8:45 am to 12:45 pm = 4 hours

12:45 pm to 1 pm = 15 minutes

1 pm to 5 pm = 5 hours

5 pm to 5:30 pm = 30 minutes

= (4 + 5) hours and (15 + 30) minutes

= 9 hours and 45 minutes

45 minutes = 3/4 hours==>0.75

Total number of hours he is working = 9.75 hours

His revenue = 12.50 x 9.75

= \$121.875

Problem 4 :

Tulia began work at 7:05 a.m. and finished at 2:01 p.m. She earned \$8.75 per hour.

Solution :

7:05 am to 12:05 pm = 5 hours

12:05 pm to 1:05 pm = 1 hour

1:05 pm to 2:01 = 56 minutes

Total number of hours = 6 hours 56 minutes

= 56/60 hours

= 0.93 hours

= 6.93 hours

Charge for 1 hour = \$8.75

Total charge = 8.75 x 6.93

= \$60.63

Problem 5 :

Carlo started his job at the Sirloin Stockade at 9:30 a.m. He finished at 5:45 p.m. He earned \$14.60 per hour.

Solution :

9:30 am to 12:30 pm = 3 hours

12:30 pm to 5:30 pm = 5 hours

5:30 pm to 5:45 pm = 15 minutes

Total = 8 hours 15 minutes

Converting minutes into decimal, we get

= 15/60 ==> 1/4  ==> 0.25

So, he is working 8.25 hours.

Charge per hour = \$14.60

Total charge = 8.25 x 14.60

= \$120.45

Problem 6 :

Jamie started work at his job at 8:30 a.m. He finished at 5:15 p.m. He earns \$8.40 per hour.

Solution :

8:30 am to 12:30 pm = 4 hours

12:30 pm to 5:30 pm = 5 hours

5:15 pm to 5:30 pm = 15 minutes

Total number of hours = (4 + 5) hours - 15 minutes

= 9 hours - 15 minutes

= 8 hours 45 minutes

Converting minutes to decimals = 45/60 ==> 0.75

So, total number of hours working = 8.75 hours

Hi earning per hour = \$8.40

Total revenue = 8.75 x 8.40

= \$73.5

Problem 7 :

SueAnn took 4 hours and 15 minute to do all the laundry. She earned \$5.50 per hour.

Solution :

Number of hours she is working = 4 hours and 15 minutes

Converting minutes into decimal, we get

= 15/60 ==> 0.25

Total number of hours = 4.25 hours

His earning = \$5.50 per hour

Total revenue = 4.25 x 5.50

= \$23.375

Problem 8 :

Kerrie started at 9:15 a.m. and finished working at 3:30 p.m. She earns \$10.00 per hour.

Solution :

9:15 pm to 3:15 pm = 6 hours

3:15 pm to 3:30 pm = 15 minutes

= 15/60

=1/4

= 0.25

Total number of hours = 6 + 0.25

= 6.25 hours

His earning = \$10 per hour

His total earning = 6.25 x 10

= \$62.5

Problem 9 :

Moe began his day as a school counselor at 7:00 a.m. and finished at 1:15 p.m. He earns \$22.50 per hour.

Solution :

7 am to 1 pm = 6 hours

1 pm to 1:15 pm = 15 minutes

Total number of hours = 6.25 hours

Charge per hour = \$22.50

Total revenue = 6.25 x 22.50

= \$140.625

Problem 10:

Marissa works as a waitress at a local restaurant and earns \$6.50 per hour. She started her shift at 6:30 a.m. and finished at 2:00 p.m.

Solution :

6:30 am to 1:30 pm = 7 hours

1:30 pm to 2 pm = 30 minutes

Converting minutes into decimals = 30/60

= 0.50

Total number of hours working = 7.5 hours

Earning per hour = \$6.50

His total revenue = 6.50 x 7.5

= \$48.75

## Recent Articles

1. ### Finding Range of Values Inequality Problems

May 21, 24 08:51 PM

Finding Range of Values Inequality Problems

2. ### Solving Two Step Inequality Word Problems

May 21, 24 08:51 AM

Solving Two Step Inequality Word Problems