What is unit rate ?
The cost of 1 unit of product is known as unit price.
In this topic, we will compare prices of two or more types and decide which is the better deal.
To compare two or more types, we will find the unit rate. Then comparison can be done easily.
In the following exercises, find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.
Problem 1 :
Mouthwash, 50.7-ounce size for $6.99 or 33.8-ounce size for $4.79.
Solution :
Let A and B two type’s pack of mouthwash
Type A : 50.7 ounce
Type B : 33.8 ounce
Cost of 1 ounce of type A mouth wash :
= 6.99 / 50.7
= $0.137
Cost of 1 ounce of type B mouth wash :
= 4.79 / 33.8
= $0.141
So, type A is better than type B.
Problem 2 :
Toothpaste, 6 ounce size for $3.19 or 7.8-ounce size for $5.19
Solution :
A and B two type’s pack of toothpaste
Type A : 6 ounce pack
Type B : 7.8 ounce pack
Cost of 1 ounce of type A tooth paste :
= 3.19 / 6
= $0.531
Cost of 1 ounce of type B tooth paste :
= 5.19 / 7.8
= $0.665
0.531 < 0.665
So, type A is better than type B.
Problem 3 :
Breakfast Cereal, 18 ounce for $3.99 or 14 ounce for $3.29
Solution :
A and B two types of breakfast cereal
Type A: 18 ounce
Type B: 14 ounce
Cost of 1 ounce of type A breakfast cereal :
= 3.99 / 18
= $0.221
Cost of 1 ounce of type B breakfast cereal :
= 3.29 / 14
= $0.235
So, type A is better than type B.
Problem 4 :
Breakfast Cereal, 10.7 ounce size for $2.69 or 14.8-ounce size for $3.69
Solution :
A and B two types of breakfast cereal
Type A : 10.7 ounce
Type B : 14.8 ounce
Cost of 1 ounce of type A breakfast cereal :
= 2.69 / 10.7
= $0.251
Cost of 1 ounce of type B breakfast cereal :
= 3.69 / 14.8
= $0.249
So, type B is better than type A.
Problem 5 :
Ketchup, 40-ounce regular bottle for $2.99 or 64-ounce squeeze bottle for $4.39
Solution :
A and B two types of ketchup bottle
Type A: 40 ounce
Type B: 64 ounce
Cost of 1 ounce of type A ketchup bottle :
= 2.99 / 40
= $0.074
Cost of 1 ounce of type B ketchup bottle :
= 4.39 / 64
= $0.068
So, type B is better than type A.
Problem 6 :
Mayonnaise 15-ounce regular bottle for $3.49 or 22-ounce squeeze bottle for $4.99
Solution:
A and B two types of mayonnaise bottle
Type A : 15 ounce
Type B : 22 ounce
Cost of 1 ounce of type A mayonnaise bottle :
= 3.49 / 15
= $0.232
Cost of 1 ounce of type B mayonnaise bottle :
= 4.99 / 22
= $0.226
So, type B is better than type A.
Problem 7 :
Cheese $6.49 for 1 lb. block or $3.39 for 1/2 lb. block
Solution :
A and B two types of cheese
Type A: 1 lb. block
Type B: 1/2 lb. block
Cost of 1 lb block = $6.49 lb/block
Cost of 1/2 lb block = $3.39
Multiplying by 2 on both sides, we get
Cost of 1/2 lb block = 2(3.39)
= $6.78 lb/block
So, type A is better than type B.
Problem 8 :
Candy $10.99 for a 1 lb. bag or $2.89 for 1/4 lb. of loose candy
Solution :
A and B two types of candy
Type A: 1 lb.bag
Type B: 1/4 lb bag
Cost of 1 lb. bag of Type A = $10.99 lb/bag
Cost of 1/4 lb bag = $2.89
Multiplying by 4 on both sides, we get
Cost of 1 lb. bag of Type B = 2.89(4)
= $11.56 lb/bag
So, type A is better than type B.
Jun 05, 23 09:20 PM
Jun 05, 23 08:05 AM
Jun 05, 23 07:42 AM