ADDING AND SUBTRACTING DECIMALS WORD PROBLEMS

Problem 1 :

How much change would you expect from a $20 note if you purchased articles costing $8.63, $5.09 and $4.73?

Solution :

Cost of articles are $8.63, $5.09 and $4.73.

Total cost of articles = 8.63 + 5.09 + 4.73

= 18.45

Expected change = 20 - 18.45 ==>  $1.55

So, the expected change is $1.55.

Problem 2 :

Rosemary’s visa card statement is given alongside:

What would be the total at the bottom of the statement?

Solution :

Total = 130.80 + 288.00 + 46.42 + 387.95 + 59.46 + 14.95

= 927.58

So, the required total is £927.58.

Problem 3 :

Each fortnight Alex is paid €1700 less the deductions given in the table alongside. What is Alex’s actual take home pay each fortnight?

For taxation = €507.90

For private health cover = €119.20

For superannuation = €95.62

For union fees = €14.82

Total deduction = 507.90 + 119.20 + 95.62 + 14.82

= €737.54

Alex is paid = €1700

His actual take home = €1700.00 – €737.54

= €962.46

Problem 4 :

You spend $6.50 on a pair of gloves. You now have $7.00. How much money did you have originally?

Solution :

Amount spent for gloves = $6.50

Left over = $7.00

= $6.50 + $7.00

= $13.50

You had $13.50 originally, before buying the gloves.

Problem 5 :

A beef sandwich has two slices of beard with a layer of meat between them. Each slice of bread is 1.4 cm thick, and the meat is 0.5 cm thick. How thick is the sandwich?

Solution :

There are two slices of bread, and a layer of meat.

One slice of bread = 1.4 cm thick

Two slices of bread = 1.4 x 2 = 2.8 cm thick

Thickness of whole sandwich = 2.8 + 0.5

= 3.3 cm thick

Problem 6 :

Ms.Tulips bought $56.12 worth of groceries. However, she had coupons worth $9.85. How much did Ms. Tulips spend for the groceries?

Solution :

How much bought worth of groceries = $56.12

How much worth of coupons she had = $9.85

Ms. Tulips spend for the groceries = $56.12 - $9.85

                                                        = $46.27

Ms. Tulips spend $46.27 on groceries.

Problem 7 :

A band can play as much as 8 minutes of music in a competition. If the band plays a 2.33 minute song and a 4.25 minute song, how many minutes does it have left?

Solution :

The band left = 8 - (2.33 + 4.25)

= 8 - 6.58

= 1.42

The band has 1.42 minutes left.

Problem 8 :

You receive $50 for your birthday. You buy a book for $14.95 and a baseball cap for $24.95. How much money do you have left?

Solution :

The money left = 50 - (14.95 + 24.95)

= 50 - 39.90

= 10.1

You have $10.1 left.

Problem 9 :

Jacob had $340.87 in his checking account. He withdrew $52 and wrote a check for $18.72. Find his new balance.

Solution :

Jacob new balance = 340.87 - (52+18.72)

= 340.87 - 70.72

= 270.15

Jacob’s new balance was $270.15

Problem 10 :

The metrological department recorded 95.55 millimeters of rain in July, 125.45 millimeters in September, and 85.43 millimeters in October. How many millimeters of total rainfall was recorded during the three months?

Solution :

Rainfall in July = 95.55 millimeters

Rainfall in September = 125.45 millimeters

Rainfall in October = 85.43 millimeters

Total rainfall was recorded during the three months

= 95.55 + 125.45 + 85.43

= 306.43 millimeters

Problem 11 :

The table shows the dimensions, in inches, of two picture frames that are in the shape of right triangles.

add-and-sub-decimal-q1

a. How much larger is the hypotenuse of Frame A than Frame B?

b. What is the perimeter of Frame A?

c. What is the perimeter of Frame B?

d. What is the sum of the two perimeters?

e. Find the sum of the two legs of each picture frame. Which frame has the larger sum of two legs?

Solution :

a)  Hypotenuse of frame A = 6.888

Hypotenuse of frame B = 6.607

Differece = 6.888 - 6.607

= 0.281

Frame B is 0.281 inches greater.

b)  Perimeter of frame A = leg 1 + leg 2 + hypotenuse

= 3 + 6.2 + 6.888

= 16.088 inches

c)  Perimeter of frame B = leg 1 + leg 2 + hypotenuse

= 4.2 + 5.1 + 6.607

= 15.907 inches

d) Sum of the perimeters = Perimeter of frame A + Perimeter of frame B

= 16.088 + 15.907

= 31.995 inches

e)

Sum of legs of Frame A = leg 1 + leg 2

= 3 + 6.2

= 9.2

Sum of legs of Frame B = leg 1 + leg 2

= 4.2 + 5.1

= 9.3

Frame B is larger.

Problem 12 :

At Station M, the price of gas is $3.319 per gallon and the price of diesel is $4.429 per gallon. You buy 2 gallons of gas and your friend buys 2 gallons of diesel. How much more did your friend pay?

Solution :

Price of gas per gallon = $3.319

Cost of 2 gallons of gas = 2(3.319)

= 6.638

Price of diesel per gallon = $4.429

Cost of 2 gallon of diesel = 2(4.429)

= 8.858

Difference = 8.858 - 6.638

= 2.22

So, your friend should pay $2.22.

Recent Articles

  1. Finding Range of Values Inequality Problems

    May 21, 24 08:51 PM

    Finding Range of Values Inequality Problems

    Read More

  2. Solving Two Step Inequality Word Problems

    May 21, 24 08:51 AM

    Solving Two Step Inequality Word Problems

    Read More

  3. Exponential Function Context and Data Modeling

    May 20, 24 10:45 PM

    Exponential Function Context and Data Modeling

    Read More