ADDING AND SUBTRACTING DECIMALS WORD PROBLEMS

Problem 1 :

How much change would you expect from a $20 note if you purchased articles costing $8.63, $5.09 and $4.73?

Solution :

Cost of articles are $8.63, $5.09 and $4.73.

Total cost of articles = 8.63 + 5.09 + 4.73

= 18.45

Expected change = 20 - 18.45 ==>  $1.55

So, the expected change is $1.55.

Problem 2 :

Rosemary’s visa card statement is given alongside:

What would be the total at the bottom of the statement?

Solution :

Total = 130.80 + 288.00 + 46.42 + 387.95 + 59.46 + 14.95

= 927.58

So, the required total is £927.58.

Problem 3 :

Each fortnight Alex is paid €1700 less the deductions given in the table alongside. What is Alex’s actual take home pay each fortnight?

For taxation = €507.90

For private health cover = €119.20

For superannuation = €95.62

For union fees = €14.82

Total deduction = 507.90 + 119.20 + 95.62 + 14.82

= €737.54

Alex is paid = €1700

His actual take home = €1700.00 – €737.54

= €962.46

Problem 4 :

You spend $6.50 on a pair of gloves. You now have $7.00. How much money did you have originally?

Solution :

Amount spent for gloves = $6.50

Left over = $7.00

= $6.50 + $7.00

= $13.50

You had $13.50 originally, before buying the gloves.

Problem 5 :

A beef sandwich has two slices of beard with a layer of meat between them. Each slice of bread is 1.4 cm thick, and the meat is 0.5 cm thick. How thick is the sandwich?

Solution :

There are two slices of bread, and a layer of meat.

One slice of bread = 1.4 cm thick

Two slices of bread = 1.4 x 2 = 2.8 cm thick

Thickness of whole sandwich = 2.8 + 0.5

= 3.3 cm thick

Problem 6 :

Ms.Tulips bought $56.12 worth of groceries. However, she had coupons worth $9.85. How much did Ms. Tulips spend for the groceries?

Solution :

How much bought worth of groceries = $56.12

How much worth of coupons she had = $9.85

Ms. Tulips spend for the groceries = $56.12 - $9.85

                                                        = $46.27

Ms. Tulips spend $46.27 on groceries.

Problem 7 :

A band can play as much as 8 minutes of music in a competition. If the band plays a 2.33 minute song and a 4.25 minute song, how many minutes does it have left?

Solution :

The band left = 8 - (2.33+4.25)

= 8 - 6.58

= 1.42

The band has 1.42 minutes left.

Problem 8 :

You receive $50 for your birthday. You buy a book for $14.95 and a baseball cap for $24.95. How much money do you have left?

Solution :

The money left = 50 - (14.95+24.95)

= 50 - 39.90

= 10.1

You have $10.1 left.

Problem 9 :

Jacob had $340.87 in his checking account. He withdrew $52 and wrote a check for $18.72. Find his new balance.

Solution :

Jacob new balance = 340.87 - (52+18.72)

= 340.87 - 70.72

= 270.15

Jacob’s new balance was $270.15

Problem 10 :

The metrological department recorded 95.55 millimeters of rain in July, 125.45 millimeters in September, and 85.43 millimeters in October. How many millimeters of total rainfall was recorded during the three months?

Solution :

Rainfall in July = 95.55 millimeters

Rainfall in September = 125.45 millimeters

Rainfall in October = 85.43 millimeters

Total rainfall was recorded during the three months

= 95.55+125.45+85.43

= 306.43 millimeters

Recent Articles

  1. Solving Word Problems on Numbers Worksheet

    Feb 25, 24 07:44 AM

    Solving Word Problems on Numbers Worksheet

    Read More

  2. Solving Word Problems on Numbers

    Feb 24, 24 11:07 PM

    Solving Word Problems on Numbers

    Read More

  3. Reducing Ratios to Lowest Terms Worksheet

    Feb 24, 24 08:49 PM

    Reducing Ratios to Lowest Terms Worksheet

    Read More