# GL ASSESSMENT MATHS PRACTICE PAPERS

Problem 1 :

Observe the following pattern of triangles made of match sticks

How many match sticks are required to make 10 triangles?

a)  15     b) 19    c) 21     d)  25

Solution :

Number of matchsticks in the figures,

3, 5, 7, 9,.........

Every time we need to add 2 to get the consecutive terms.

3, 5, 7, 9,11, 13, 15, 17, 19, 21.........

So, the number of triangles in 10 figure is 21.

Problem 2 :

Andrew bought a notebook for £25.50, a pen for £7.50 and 6 pencils each costing £1.25. He gave a £50 to the shopkeeper. How much change will he get from shopkeeper?

a) £9.50     b) £15.75    c) £40.50     d)  £18.50

Solution :

Cost of notebook = £25.50

Cost of 1 pen and 6 pencils = 7.50+6(1.25)

= 7.50+7.5

= 15

Amount spent = 25.50 + 15

= 40.5

Change she will get = 50 - 40.5

= £9.5

Problem 3 :

The mean of 5 numbers is 40. If 6th number is added then the total will become 212. What is the new number added?

a) 19     b) 12    c) 15     d)  14

Solution :

Mean of 5 numbers = 40

Total of 5 numbers = 40 x 5

= 200

After adding 6th number the total will become 212.

new number = 212 - 200

= 12

So, the new number is 12.

Problem 4 :

Find an angle measure between the hands of the clock when time shows 6 PM.

a) 90°      b) 180°     c) 150°      d)  270°

Solution :

Angle between hands of clock when it shows 6 PM = 180

Problem 5 :

There are 30 students in year 5 and 40 students in year 6. 10% of the year 5 students and 25% of the year 6 students are vegans. How many students are vegan altogether?

a) 15      b) 12     c) 13      d)  35

Solution :

10% of year 5 students = 10% of 30

= (10/100) x 30

= 3

25% of year 6 students = 25% of 40

= (25/100) x 40

= 10

Total number of vegans = 3 + 10

= 13

Problem 6 :

Here is a compound shape made from two rectangles.

What is the area of the compound shape?

a) 40 cm2      b) 54 cm2     c) 84 cm2      d)  95 cm2

Solution :

Here we see two rectangles, one is at the top and another one is at the bottom.

= 12 x 5 + 4 x 6

= 60 + 24

= 84 cm2

Problem 7 :

Write the missing digits to make this calculation correct.

a) 1 and 2      b) 3 and 4     c) 3 and 2      d)  6 and 1

Solution :

Problem 8 :

Complete the following patterns.

101 x 33     = 3333

101 x 333   = 33633

101 x 3333 = ?

a) 33366333      b) 336633     c) 33633      d)  333303

Solution :

101 x 33     = 3333

101 x 333   = 33633

By observing the pattern,

101 x 3333 = 336633

Problem 9 :

Alicia, Brenda, and Colby were the candidates in a recent election for student’s president. The pie chart below shows how the votes were distributed among the three candidates. If Brenda received 36 votes, then how many votes were cast all together?

a) 70      b) 120     c) 170      d)  150

Solution :

30% of total number of votes = 36

30/100 of total number of votes = 36

Total number of votes = 36 (100/30)

= 120

So, total number of votes is 120.

Problem 10 :

There are 3 squares in the figure below. The length of the smallest square is 6 cm. What is the length of the biggest square?

a) 8 cm      b) 10 cm    c) 12 cm      d)  15 cm

Solution :

## Recent Articles

1. ### Finding Range of Values Inequality Problems

May 21, 24 08:51 PM

Finding Range of Values Inequality Problems

2. ### Solving Two Step Inequality Word Problems

May 21, 24 08:51 AM

Solving Two Step Inequality Word Problems